Adéla Štěrbová, porodní asistentka, lektorka, laktační poradkyně

Blog


Vítejte na mém blogu. Právě na tomto místě se můžete dozvědět spoustu užitečných informací, rad, ukázek a tipů důležitých pro všechny maminky. A především pro ty nastávající. Zde uveřejněná instruktážní videa najdete rovněž ve speciální sekci Videa. Přeji Vám příjemné a užitečné brouzdání.
NOVOROZENECKÁ ŽLOUTENKA

Novorozenecká žloutenka vzniká rozpadem přebytečných červených krvinek. Barva kůže je žlutá až oranžová, oční bělma mohou mít také žlutou barvu. Objevuje se třetí až čtvrtý den po porodu. Novorozeneckou žloutenku dělíme na dva typy - buď je fyziologická (mírnější průběh) nebo patologická (léčba pomocí nasvícení miminka na výhřevném lůžku). Novorozenckou žloutenkou trpí téměř každé druhé miminko. Děti jsou velmi spavé a při kojení usínají, proto maminky obvykle vyhledávají laktační poradkyně aby jim poradily. Je to opravdu individuální, každé miminko je jiné. Dobré je miminko při usínání stimulovat v okolí bradičky a celkově po tváři, můžete také lehce hladit záda nebo plosky nohou, před každým kojením můžete miminko na chvíli rozbalit (vyměnění plenky, mazlení se s ním,…) aby se lehce probralo. Při léčbě žloutenky se doporučuje dávat miminko na denní světlo, aby žloutenka co nejrychleji ustoupila, někdy je zapotřebí fototerapie. Měla by odeznít do 14 dnů. Žloutenka se nesmí podceňovat, protože může způsobit ve vážných případech těžké poškození mozku, a nebo dokonce smrt.


CO ZAŘÍDIT JEŠTĚ PŘED PORODEM?

• Registrace do porodnice (14. týden těhotenství).
• Zajistit si dětského lékaře (jméno, adresu a kontakt).
• Žádost o peněžitou pomoc v mateřství, kterou vyplňuje gynekolog, pak se předává zaměstnavateli nebo v případě OSVČ na sociálku, nástup je 6 – 8 týdnu před termínem porodu, doba trvání PPM je 28 týdnů, narodí-li se dvě a více dětí 37 týdnů. Kdo má na mateřskou dovolenou nárok? Pokud bylo placené nemocenské pojištění minimálně po dobu 270 dnů za uplynulé dva roky u ženy, která byla zaměstnaná nebo u ženy OSVČ, která platila 180 dnů nemocenské pojištění za poslední rok.
• Pokud nemá těhotná žena nárok na PPM, tak automaticky žena nastupuje na rodičovskou dovolenou, kdy pobírá tzv. rodičovský příspěvek.
• Rodičovský příspěvek - délku čerpání příspěvku si volí žena sama – může až 4 roky, od roku 2020 je výše příspěvku 300.000,- na jedno dítě, narodí-li se dvě a více dětí, je výše příspěvku 450.000,-. Řeší se na úřadu práce a lze ho čerpat pouze na nejmladší dítě, nelze čerpat rodičovské příspěvky na více dětí.
• Souhlasné prohlášení rodičů o uznání otcovství – pokud je žena vdaná, otcem dítěte se stává manžel v den uzavření sňatku, nemusí se řešit žádný formulář, jen si vzít do porodnice s sebou originál oddacího listu nebo úředně ověřenou kopii. Pokud je žena svobodná a chce mít v rodném listu uvedeného otce dítěte, doloží pouze svůj rodný list a prohlášení o jménu dítěte. Je-li žena rozvedená, potřebuje do porodnice svůj rodný list a rozvodový rozsudek.
• Pokud se dítě narodí do uplynutí 300. dne po zániku manželství, úmrtí manžela anebo poté co byl manžel prohlášen za nezvěstného, je otcem dítěte automaticky bývalý manžel, pokud matka neuzavřela do narození dítěte jiný sňatek.
• Jaké doklady s sebou? Nezapomeňte určitě doklad totožnosti, rodné listy obou rodičů, těhotenská průkazka, rozvedená matka – rozsudek o rozvodu manželství, ovdovělá matka – úmrtní list manžela.


POHLAVNÍ STYK V TĚHOTENSTVÍ

Pohlavní styk během těhotenství je téměř bez rizika. Od druhého trimestru má nastávající maminka větší chuť na pohlavní styk a nebo naopak, má k pohlavnímu styku odpor. Záleží na těhotenských potížích, které způsobuje změna hormonů, záleží také na celkovém stavu maminky a plodu. Pohlavní styk se nedoporučuje pouze tehdy, když má žena komplikace a lékař pohlavní styk nedoporučí. Je-li všechno v pořádku, nic pohlavnímu styku nebrání. Doporučuji se vyhýbat hlubokému průniku, který může způsobit drobné krvácení (děložní čípek je během těhotenství hodně prokrvený). Miminku styk nemůže ublížit, jeli vše po gynekologické stránce v pořádku. Misionářská poloha se nedoporučuje kvůli rostoucímu bříšku a v posledních měsících se na zádech maminkám špatně dýchá, proto je dobré najít si polohu, která vám vyhovuje. Ke konci těhotenství je nechráněný styk doporučován. Stává se velmi vzácně, že rodící žena může zažít během porodu orgasmus tzv. orgasmický porod.


STRIE V TĚHOTENSTVÍ

Pajizévky neboli strie, vznikají až u 90% těhotných žen. Ze začátku se jedná o červené až fialové jizvy, které postupem času vyblednou. Vznikají tím, že se rychle zvyšuje objem pod kůží a kůže se napíná, proto se vyskytují nejčastěji u těhotných žen, u mužů, kteří rychle nabírají svalovou hmotu, ale mohou se vyskytovat i u dětí, které rychle rostou. Důležitým faktorem ke vzniku strií jsou genetické faktory a samozřejmě kvalita pokožky.

Nejčastěji se u těhotných žen objevují na bříšku a prsou. Může se stát, že jako těhotná, žádnou pajizévku během těhotenství neobjevíte, ale objevíte ji až po porodu, kdy se tělo vrací do normálního stavu velmi rychle. Jako prevence strií se doporučují různé tělové přípravky v podobě krémů, mastí či olejů. U těchto přípravku je dobré dbát na to, aby přípravek měl látky, které zvyšují prokrvení kůže. Správným složením přípravku se zvyšují mechanické vlastnosti kůže. Při používání přípravku myslete na to, abyste řádně problémové partie promazávala a zároveň lehce masírovala. Doporučuji při rychle rostoucím bříšku používat těhotenský pás a při větším poprsí používat kvalitní podprsenky, aby se kůže pod váhou ještě více nenapínala. Myslete také na zdravý životní styl a pitný režim, aby pokožka nebyla dehydratovaná.


S D Í L E T   N A :

Kontakty
+420 732 671 531


Mariánská 458, 251 01 BabiceIČ: 09352996
Nezávazná poptávka:Odeslat
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.