Adéla Štěrbová, porodní asistentka, lektorka, laktační poradkyně

Blog


Vítejte na mém blogu. Právě na tomto místě se můžete dozvědět spoustu užitečných informací, rad, ukázek a tipů důležitých pro všechny maminky. A především pro ty nastávající. Zde uveřejněná instruktážní videa najdete rovněž ve speciální sekci Videa. Přeji Vám příjemné a užitečné brouzdání.




POROD - ODBĚRY PUPEČNÍKOVÉ KRVE

U každého porodu se provádí tzv. odběr pupečníkové krve. Jak už název napovídá, krev se odebírá po narození miminka, kdy ještě tepe pupečník právě z pupečníku. Miminko ani vás to nebolí. Jako první se odebírá tzv. ASTRUP - krevní plyny, které nám prozradí jak se miminku v bříšku dařilo a pokud tam nebyl nějaký problém. Krev se odebírá buď klasickou jehlou a stříkačkou nebo speciální odběrovou sadou. Náběr se provádí z tepny v pupečníku při dotepávání pupečníku. Jakmile dotepe pupečník a odstřihne se, provádí se odběr krve do zkumavky na Syfilis. Ženy které mají krevní skupinu 0 nebo jsou Rh negativní - se také odebírá krev do zkumavku aby se zjistila krevní skupina dítěte a hladiny žlučového barviva.


TĚHOTENSTVÍ - OTOKY

Otoky v těhotenství trápí většinu žen. Nejčastěji vznikají hormonální změnou v těle a díky tomu, dochází k zadržování tekutin v těle. Otoky můžete nejvíc sledovat kolem kotníků a kolem prstů na nohou i rukou, v obličeji aj. Největší otoky bývají v létě. Jaká může být další příčina otoků? Např. preeklamsie (otoky spojené s bílkovinou v moči a vysokým krevním tlakem), dále mohou otoky vznikat díky těhotné děloze, která utlačuje žíly nebo pokud se jedná trombozu (asymterický a bolestivý otok končetiny - v tomto případě ihned vyhledejte lékaře!). Všechny otoky hlašte svému ošetřujícímu lékaři. Co vám může pomoci? Pravidelný pohyb (chůze, joga, plavání,…), odpočinek ideálně na levém boku (uvolnění dolní duté žíly, která odvádí odkysličenou krev), nohy ve zvýšené poloze, kompresní punčochy, zapojit do jídelníčku více bílkovin, zelenou stravu (okurky, cukety,…), zkuste omezit rafinované cukry a bílou mouku, pijte dostatečné množství tekutin, masáže nohou (pokud se nejedná o trombozu!!!) a chodidel, chladivé obklady, koupel nohou v mořské vodě nebo si udělejte na noc obklad z mletých lněných semínek. Po porodu se ženám otoky také objevují a kolikrát v ještě větší míře. Doporučuji jíst hodně bílkovin (maso, mléčné výrobky, chia semínka…). Skvělým výrobkem je PROTIFAR, který vám doplní bílkoviny (dávají ho i na oddělení šestinedělí). Můžou ho používat i kojící ženy.


ŠESTINEDĚLÍ - JIZVA PO CÍSAŘSKÉM ŘEZU

Císařem se narodí kolem 15% dětí. Nejčastěji se provádí tzv. bikinový řez o délce 10-15cm. když máte kalhotky či plavky, jizva není vidět. Pokud máte už jednoho císaře za sebou, během dalšího císaře se stará jizva odstraní a místo ní, provedou nový řez (nemáte dvě jizvy, ale pořád jednu). Hodnotíme vzhled jizvy (přečnívající, propadlá, vyvýšená), teplotu (horkost, může značit zánět), barvu a pružnost. Jizva je nejdříve zbarvená do červena, pak je fialová a postupem času vybledne a je stříbrná. Typická je pro ,,císařovny" je chůze v předklonu, kdy si automaticky fixujete - přidržujete jizvu rukou. Jizva se plně zahojí nejdříve po 7 měsících od porodu. Vstávát z lůžka budete přes bok, abyste co nejméně zatěžovaly bříško. Jedná se o velkou břišní operaci a ano, císař bohužel bolí, proto neváhejte si vzít léky proti bolesti. Další důležitá věc je ta, že když se budete více hýbat a nebudete pouze ležet, jizva vás nebude tolik bolet a tahat, ale všeho s mírou. Pohyb je důležitý, pokud se cítíte dobře. Jizva během pohybu není tolik ztuhlá a nebolí tolik. Myslete na to, že jizva by měla být v čistotě a v suchu, aby se dobře hojila. Pokud se vám něco nezdá (krvácení, bolestivost, hnisání, horečka, zarudlá jizva…) neváhejte kontaktovat lékaře.


ŠESTINEDĚLÍ - MASÁŽ JIZVY PO CÍSAŘSKÉM ŘEZU

Jizvu začínáme masírovat tlakovou masáží až po vytažení/zastřižení stehů (cca 3.-4.den). Pokud stehy ani uzlíky na koncích jizvy nemáte, masáž začínáme od 3.-4.dne. Tlaková masáž a jak na ni? Palcem tlačíte centimetr po centimetru po celé délce jizvy i její okolí. Tlak by měl být takový, až vám zbělá palec. Můžete cítit tlak a může vám to být malinko nepříjemné, ale zkuste to vydržet. Jak na fixaci jizvy? Jedním palcem pevně přidržujete jizvu, aby nedošlo k jejímu roztahování a druhým palcem lehce odtahujete kůži (odtahujete ji od jizvy do okolí). Horní okraj jizvy odtahujete nahoru, dolní okraj odtahujete zase dolů, konce jizvy odtahujete do stran. A co ,,céčka" nebo ,,síčka"? Provádíte pouze ukazováčky, kdy jeden ukazováček odtahuje jizvu dolů a druhý ukazováček tahá jizvu zase nahoru (tvar písmena S - proto ,,síčka") a zase obráceně. Další cvik jsou tzv. ,,céčka", kdy oba ukazováčky tahají jizvu dolů, nebo naopak zase nahoru (tvar písmene C). Můžete pociťovat lehké štipkání, táhání či nepříjemnost a znecitlivění v oblasti jizvy. Pokud to bude možné, je mnohem lepší, když jizvu před masáží omyjete a lehce prohřejete teplou vodou. Nezapomeňte mít čisté ruce, abyste si do jizvy nezanesla nečistoty. Masírujte alespoň 15 minut. Můžete také navštívit fyzioterapeuta, který se touto problematikou zabývá.


MIMINKO - RŮSTOVÝ SPURT

Růstový spurt je období, kdy miminko rychle roste a tudíž potřebuje více baštit. Během prvního roku projde miminko několika růstovými spurty. Kdy se spurt objevuje a jak dlouho trvá? Je to opět individuální záležitost. Někomu může trvat dva dny a někomu týden. Většinou z praxe vím, že miminko je neklidné, plačtivé a nevrlé během kojení i mimo něj přibližně dva dny. První spurt vás může potkat kolem 10.-14.dne od narození. Pak se objevuje kolem 3.týdne, dál mezi 4.-6.týdnem, 3., 4., 6., 9. měsíc. Růstový spurt rozhodně nekončí po 1.roce života. Jak spurt poznat? Dítě je neklidné, plačtivé, vyžaduje zvýšenou péči (houpání, chování, kontakt s rodiči…), chce být velmi často u prsu, často se budí v noci na kojení, můžete vidět problémy během kojení - po chvilce se pouští, pláče, hledá a máte pocit, že máte málo mlíčka (nevrlé u kojení je proto, protože mu tam neteče tolik mlíčka, kolik by najednou miminko chtělo, chce to čas, mlíčko se potřebuje během pár hodin dotvořit - proto co nejčastěji přikládejte). Jak na spurt? Přizpůsobte se potřebám dítěte (když hledá, přiložte ho k prsu a klidně během kojení vytřídejte několikrát obě prsa), během kojení zkuste změnit polohu, udělejte si intimní prostředí (přítmí, klid…), dále ho chovejte, houpejte, mluvte na něj, nedávejte umělé mléko a nejdůležitější….zachovejte klid, je to dočasný stav, který velmi brzo přejde. Nezapomínejte i na sebe - dostatečný přísun tekutin, dejte si k jídlu to, na co máte chuť. Můžete se cítit hladová, veškerou energii věnuje vaše tělo tvorbě mlíčka.


MIMINKO - REFLUX U DĚTÍ

Reflux je stav, kdy děti nemají dostatečně vyvinutou příklopku mezi žaludkem a jícnem a tudíž se obsah žaludku vrací do jícnu. Reflux se objevuje až u poloviny narozených dětí a obvykle zmizí okolo třetího měsíce. Pokud dítě zvrací obloukem a velmi často, je nutné zbystřit (klasické ublinkávání je naprosto v pořádku). Pokud miminko takhle zvrací, tak bývá plačtivé, neklidné, špatně spí a málo přibírá na váze. Sledujte počet pomočených plen i vzhled stoličky. Jak si poradit sama? Zkuste kojit častěji a v menších dávkách. Dejte miminko odříhnout (klidně i během kojení), pokud si neodříhne, dejte ho do zvýšené polohy minimálně na dvacet minut. Kojte v poloze, kdy je hlavička výš než žaludek (nedoporučuje se kojit vleže). Miminko noste ve svislé poloze, nemačkejte mu bříško s hodně skrčenýma nožičkama, pokud miminko máte v koši či postýlce, dejte pod matraci např. pár knížek ať mu vytvoříte zvýšenou polohu. Dávejte miminko v postýlce spíše na bok, který střídáte (levý bok, pravý bok) kvůli případnému zvracení. Jestliže nic vám nezabere, navštivte lékaře a ten vám např. doporučí Nutriton na zahuštění mlíčka, homeopatika nebo léky.


KOJENÍ - ZÁNĚT PRSU

Jedná se o bakteriální zánět prsu, který se může objevit klidně už v těhotenství, výjimečně u dětí, ale hlavně se objevuje u kojících žen. Léčí se pomocí antibiotik. Jak ho poznám? Určitě prvním ukazatelem je zarudnutí prsu, dále v prsu zaznamenáte zatvrdlé bulky, prs je velmi bolestivý na dotek a objeví se u vás horečka. Jak v této situaci postupovat? KOJIT. V žádném případě nepřestávejte kojit, naopak prs se potřebuje vyprázdnit. Pokud miminko dostatečně prs nevyprázdní, použijte odsávačku, ale pouze do pocitu úlevy. NAHŘÍVAT A PROMASÍROVAT PRSA PŘED KOJENÍM. Klidně si vlezte do teplé sprchy a nahřívejte a zároveň masírujte. Masírování zatvrdlin může být velmi bolestivé, ale vydržte. Po nahřátí a rozmasírování přiložte miminko a nakojte ho. STUDENÝ ZÁBAL PO KOJENÍ. Po kojení můžete přiložit na postižené místo tvarohový zábal, zelné listy nebo jakýkoliv studený obklad. LÉKY NA SNÍŽENÍ HOREČKY - můžete si vzít klasický Paralen (Žádný Paralen Grip, Ibalgin apod.) nebo se poptejte v lékárně. Pokud se vám neuleví do 24h ale naopak se to zhoršuje, vyhledejte lékaře. Mějte na paměti, že když rozmasírujete, nahřejete a nakojíte/odsajete a necítíte žádné zatvrdliny, prs může být ještě chvíli zarudlý a bolestivý. Chce to čas. Bolest by měla ustoupit do 24h-48h.


KOJENÍ - BYLINKY NA PODPORU KOJENÍ

Jak je známo, v přírodě je síla. Jaké můžete užívat bylinky na podpoření laktace? Pískavice řecké seno, benedikt lékařský, spirulina, jestřabina, maliníkový list, fenykl, pivovarské kvasnice, kopřiva. Díky používání bylinek navíc uvolníte napětí, zklidníte mysl a stres. Můžete si zakoupit už bylinky namíchané přímo v kojícíh čajích.


TĚHOTENSTVÍ - CO JÍST V TĚHOTENSTVÍ - LNĚNÉ SEMÍNKO

Lněné semínko je zdrojem nezbytných esenciálních mastných kyselin, které si tělo nedokáže samo tvořit. Zejména omega-3 mastná kyselina, která má blahodárné účinky na pokožku i nervovou soustavu. Celkově se udává, že lněné semínko, má tendence ulehčit porod a proto se doporučuje těhotným ženám jej užívat hlavně od 35.týdne těhotenství (můžete i během celého těhotenství). Slouží také jako prevence zácpy a hemoroidů. Usnadňuje vyprazdňování a dokonce zvlhčuje porodní cesty.


POROD - KDY JE ČAS VYRAZIT DO PORODNICE?

Všem maminkám doporučuji naslouchat svému tělu. Tak kdy poznám, kdy je ten správný čas vyrazit? PRAVIDELNÉ KONTRAKCE/VLNY - vyražte pokud máte pocit, že to nezvládáte a necítíte se doma bezpečně. Pokud to chcete podle minut, v tom případě ideální čas je, když pravidelné vlny chodí po 4-5 minutách, ale je to individuální. Naslouchejte svému tělu. ODTOK PLODOVÉ VODY - pokud dojde k odtoku a voda je barevně čirá, narůžovělá. V klidu si dejte spršku a klidně do hodinky můžete vyrazit. Pokud by byla voda zkalená - zelená, hnědá - je čas vyrazit okamžitě. KRVÁCENÍ - jasně červenou krví. POHYBY MIMINKA - pokud necítíte pohyby miminka alespoň 24h. POŠLE VÁS TAM LÉKAŘ - z jakéhokoliv důvodu. POKUD SE VÁM PROSTĚ NĚCO NEZDÁ - pokud si nejste něčím jistá, určitě můžete zavolat předem na porodní sál a poptat se. Pokud by vám bylo opravdu špatně, lepší jet do porodnice, ať se na vás někdo podívá. Jistota je jistota.


KOJENÍ - SKLADOVÁNÍ MATEŘSKÉHO MLÉKA

Pokud patříte mezi ty maminky, co mají mlíčka až až nebo miminko dokrmujete odstříkaným mlíčkem, tak mám pro vás pár rad. Nemusíte dělat velké zásoby odstříkaného mlíčka, mlíčko se mění a přizpůsobuje rostoucímu se miminku. Jiné složení má mlíčko týdenního miminka a jiné tříměsíčního miminka. Mlíčko můžete skladovat ve speciálních sáčkách, vyvařených skleničkách od jogurtů apod. Vše by mělo být dobře uzavíratelné a označené datem spotřeby. Během 24h můžete mlíčko sbírat a uskladnit ho na 24h v lednici při teplotě 4°C - 6°C. Při pokojové teplotě (např. 27°C) vám mlíčko vydrží i čtyři hodiny mimo lednici, ale čím dříve ho dáte do lednice, tím lépe. Po uplynutí 24h se mlíčko musí zpracovat nebo dát zamrazit. V mrazáku vám vydrží až tři měsíce.


KOJENÍ - JAK ROZMRAZIT A OHŘÁT MATEŘSKÉ MLÉKO

Jestliže vyndáte mlíčko z mrazáku, tak vám krásně povolí během 24h v lednici nebo ho můžete dát rozmrazit do vlažné či teplé vody. Jakmile mlíčko povolí, lehce s ním protřepejte, ať se jednotlivé vrstvy spojí. Ohřívejte ho POUZE ve vodní lázni nebo v ohřívači lahví na maximální teplotu 37°C (jako je teplota těla). Nikdy ho neohřívejte v mikrovlnce, protože se nerozehřeje rovnoměrně, ničí imunitní složky i vitamin C a ještě k tomu hrozí popálení miminka. Mlíčko se nesmí vařit! Nikdy mlíčko už po rozpuštění a ohřátí nezamrazujte a rovnou zbytky zlikvidujte. Po rozmražení ho použijte do 24h a ohřívejte ho pouze jednou.


MIMINKO - PŘÍZNAKY HLADU A SYTOSTI

Příznaky hladu - miminko otevírá pusinku, otáčí hlavu (hledá), saje si ručičky, má ručičky zatnuté v pěst, protahuje se, celkově se zvyšuje jeho aktivita, ze začátku je neklidné a postupně začíná víc a víc plakat, pokud je hodně hladové zrudne. Příznaky sytosti - usne s otevřenou pusinkou, může mu z pusinky vytékat mlíčko, odvrátí hlavu a už nepije, je celkově spokojené a klidné, má povolené ručičky (otevřená dlaň), když neusne, tak se usmívá, tělíčko má relaxované - natažené ruce i nožky.


POROD - JAK ZMÍRNIT BOLEST PŘI PORODU - NEFARMAKOLOGICKÉ METODY

Tlumení bolesti dělíme na farmakologické a nefarmakologické. Než sáhnete po lécích, určitě je lepší vyzkoušet různé nefarmakologické a přirozené metody. Mezi tyto metody jednoznačně patří VODA - teplá voda pomůže zrelaxovat svalstvo a zmírnit bolesti. Můžete ji požívat ve vaně, ve sprše (např. v kombinaci s míčem) nebo různé obklady. Studená voda - obklad se doporučuje na otírání obličeje i krku. SUCHÉ TEPLO - např. nahřáté termofory, polštářky s pecičkami či nahřátou plenu, kterou přikládáte na bolestivé místo. POLOHOVÁNÍ - změna polohy, kterou si sama zvolíte a cítíte se v ní bezpečně, jistě a je vám příjemná. POHYB - nedoporučuje se celý porod proležet na lůžku. Miminku pomáhá gravitace a když se maminka dostatečně hýbe, utváří mu prostor v pánvi. Střídejte odpočinek s pohybem. PRÁCE S DECHEM A RELAXACE - správné dýchání spojená s relaxací a relaxační hudbou, vám umožní lépe snášet bolesti. Toto je skvělé trénovat už během posledních týdnů těhotenství (patří to také mezi hypnoporodní techniky). VOKALIZACE - vydáváte během vln/kontrakcí hluboké zvuky. Nejčastější při vokalizaci jsou písmena ÁÁÁÁÁÁÁ nebo ÚÚÚÚÚÚ - hluboké zvuky těchto písmen vás uvolní. AROMATERAPIE - masáže pomocí éterických olejíčků vhodné pro porod. Dále také můžete využít obklady, inhalace nebo difuzér. REBOZO TECHNIKY - pomocí šátku na uvolnění dělohy, zad, pánve apod. SPINNING BABIES - techniky na vytvoření prostoru pro miminko, relaxaci dělohy a zmírnění bolestí pánve i zad.


POROD - JAK ZMÍRNIT BOLEST PŘI PORODU - FARMAKOLOGICKÉ METODY

Zmírnění bolestí během vln/kontrakcí lze pomocí léků. Není to ostuda. Porod může být delší a rodičce už nestačí nefarmakologické metody. RAJSKÝ PLYN - považuje se za nejšetrnější metodu tlumení bolesti. Jedná se o inhalaci směsi kyslíku a oxidu dusného. Inhaluje se za vlny/kontrakce a navazuje stav podobný opilosti. Velmi rychle dojde k vydýchání plynu z těla. Některým rodičkám může způsobit zvracení, nevolnost nebo třes rukou. NALBUPHIN - opiát, který se může aplikovat do svalu nebo pomocí kapačky. Po podání jsou ženy hodně ospalé. U žen to může způsobit snížení krevního tlaku, cyanozu, zvracení či apnoi. U plodu může dojít ke snížení srdeční frekvence, zpomalenější začátek kojení nebo změny v neurobehaviorálních funkcích. EPIDURAL - nejvíce používaná metoda. Lékař zavede katetr do zad rodičky, po aplikaci látky, rodička cítí mnohem mírnější bolesti. U ženy to ve výjimečných situacích může způsobit bolesti hlavy, zvracení, nevolnost, alergie, krvácení v místě vpichu. U dítěte to může způsobit snížení srdeční frekvence, narušení sacího reflexu aj.


KOJENÍ - JAK PODPOŘIT TVORBU MATEŘSKÉHO MLÉKA?

Kojení funguje jednoduše - jaká je nabídka, taková je poptávka. Čím více budete prso nabízet (miminku, event. odsávačce (důležité je vědět, že nejlepší odsávačka je miminko)), tím více mlíčka se bude postupně tvořit. Jak tomu můžete nejvíc pomoci? Nestresujte se. Pokud si budete říkat, že to nejde, budete se dostávat do stresu, tak se mlíčko pod návalem stresových hormonů přestane tvořit. Negativní myšlení vám spíše ublíží. Další věc je ta, že byste měla kojit na požádání miminka - miminko nezná náš čas a má svoje intervaly (někdo si řekne po hodině, někdo zase po dvou - je to opravdu individuální), takže kojit každé tři hodiny podle hodinek je naprostá blbost (třeba miminko bude mít tříhodinové intervaly, kdo ví). Další věc je kojit v noci! V noci je hladina hormonu prolaktinu nejvyšší. Pak je tu kontakt - pokud vám nebyl umožněn na porodním sále kontakt skin to skin (kůže na kůži), napravte to. Na začátku je důležité střídat obě prsa, aby se podpořila tvorba mlíčka, postupně budete prsa střídat ob jedno kojení (jedno prso - jedno kojení, druhé prso - druhé kojení). Určitě neuškodí používání bylinek na podporu tvorby mlíčka (např. kojící čaje).


TĚHOTENSTVÍ - CO JÍST V TĚHOTENSTVÍ - DATLE

Pokud jste milovnice datlí, tak tohle je přesně pro vás. Datle jsou bohaté na vápník, železo, draslík, zinek, hořčík. Obsahují vitaminy, minerály, bílkovinu i vlákninu. Pokud budete užívat datle v těhotenství, snižujete potřebu vyvolávání porodu. Datle podporují otevírání porodních cest a snižují možnost podání syntetického oxytocinu, dále snižují poporodní krvácení i krevní tlak a jako bonus zvyšují sexuální výdrž a jiné. Datle jsou skvělou volbou k ukusování během porodu, tak si udělejte zásobu.


BYLINKOVÉ OKÉNKO - MALINÍK

Maliník patří mezi nejznámnější těhotenskou bylinku, která je bohatá na vitaminy i minerály a obsahuje také vápník a železo. Má velký vliv na hladké svalstvo a svaly pánevního dna, které maliník krásně uvolňuje. Snižuje problematiku křečí, napomáhá děložnímu napětí i snižuje poševní záněty. Působí také močopudně, snižuje krevní tlak, čistí střeva i krev. Používá se i ke zmírnění menstruačních bolestí. Těhotné ženy by maliník měly užívat od 36.týdne - jeden šálek denně a postupně navyšovat dávkování. Kolem 40.týdne lze pít až čtyři šálky denně. Maliník se dá popíjet i během porodu a i po porodu, kdy zmírňuje krvácení, podporuje nejpřirozenější regeneraci dělohy. Tato bylina je vhodná pro všechny a nejsou u ní žádné kontraindikace. Pokud se maliníkem předávkujete, může se u vás objevit průjem nebo naopak zácpa.


POROD - PROČ JE DŮLEŽITÉ DOTEPÁNÍ PUPEČNÍKU?

Podle WHO (světové zdravotnické organizace) se doporučuje s podvázáním počkat alespoň tři minuty. Jakmile se podváže pupečník, přestane kolovat do miminka zbylá krev. Nejlepší způsob je samovolné dotepání pupečníku, kdy miminko dostane do vínku mnohem více krve a jeho adaptace je mnohem lepší. Jaké jsou výhody dotepání pupečníku? Novorozenec dostane do těla velké množství železa. Zvýší se hladina krevních destiček, které jsou důležité pro srážlivost krve. Také dostane velkou zásobu krve pro správné fungování orgánů (např. plíce, játra i ledviny…). Stabilizuje se mu krevní tlak (to je důležité hlavně u předčasně narozených dětí), zvýší se počet kmenových buněk a objem krve, ma lepší vývoj a růst mozku. Podle WHO pokud je v placentě méně krve, zkrátí se u ženy třetí doba porodní (porod placenty).


BYLINKOVÉ OKÉNKO - KOPŘIVA

Dle studií nebyly prokázány škodlivé účinky jak pro matku tak i pro dítě. Kopřivu lze používat již v těhotenství i po porodu. Tato všuderostoucí bylinka obsahuje spoustu minerálů a vitamínů - vitamin C, železo, vápník, hořčík, fosfor, zinek, draslík, selen, bor, cholin, chrom. Jedná se o protialergickou a protirevmatickou rostlinu, která se může používat při problémech s chudokrevností. Celkově čistí a detoxikuje tělo a působí močopudně. Zlepšuje funkci vaječníků, stimuluje krevní oběh, má skvělý vliv na slinivku břišní, snižuje hladinu krevního cukru. V těhotenství se doporučuje maminkám, které trpí chudokrevností či těhotenskou cukrovkou. Jak připravím čaj? Do jednoho hrnku dejte dvě lžíce čerstvé kopřivy a zalijte vodou. Skvělá je kombinace s citronem, při které se mnohem lépe vstřebává železo. Co kopřivový sirup? Na 500ml studené vody připadne 250g čerstvých kopřiv, které přibližně 10 minut povaříme. Potom to necháme vychladnout a vylouhovat až do druhého dne. Pak to slijeme a vymáčkáme kopřivy a na závěr smícháme s 500g medu. Ideální dávkování je jedna lžíce denně.


ŠESTINEDĚLÍ - PÉČE O PORODNÍ PORANĚNÍ

Ať už došlo k epiziotomii (nástřihu hráze) nebo se hráz jakkoliv natrhla, je důležité o poranění se dobře starat a podpořit co nejpřirozenější proces hojení. V prvních dnech, abyste nemusela šestkrát denně do sprchy, můžete si pořídit malou intimní spršku do kabelky (moc užitečná věc) nebo prostě použít jakoukoliv láhev. Proč voda? Vodou omýváte zbytky stroupků a zároveň chladíte poranění a celkově máte pocit čistoty při odcházejících očistkách. Důležité je poranění větrat, větrat a zase větrat i často měnit vložky. Dále můžete používat chladivé gelové polštářky či jinak chladit poranění (pouze do pocitu úlevy), můžete používat měsíčkovou nebo kostivalovou mast i gel z dubové kůry. Příjemné a účinné jsou sedací koupele z řepíku nebo z dubové kůry (po odchodu očistků). Také můžete použít hotové hydroláty, které se aplikují přímo na jizvu (např.hydrolát z růže, gerania či meduňky). A co masáž jizvy? Ano! Na to také nezapomeňte, po pár dnech můžete dělat i tzv. tlakové body, či jen jizvu masírovat pro lepší pružnost. K masáži můžete použít jakkýkoliv olejíček např. měsíčkový nebo kokosový. Také můžete použít nesolené vepřové sádlo. Dále mějte na paměti, že poranění se plně zacelí až za několik měsíců, pokud vás poranění potrápí tím, že se objeví zarudnutí, horkost v místě poranění, hnisání, krvácení či celková horečka je na místě vyhledat lékaře. Též je dobré připomenout to, pokud jizva pobolívá i při pohlavním styku, máte problémy s pánevním dnem aj. doporučuji vyhledat fyzioterapeuta, který se touto problematikou také zabývá. Čím dříve to vyřešíte, tím lépe.


KOJENÍ - MATEŘSKÉ MLÉKO NA RAGÁDY? PROČ NE!

Určitě jste zaslechli, že mateřské mlíčko je prostě zázračná tekutina. Ano to opravdu je. Můžete se samotné o tom přesvědčit. Pokud vznikne během kojení trhlinka (ragáda), tak je určitě na prvním místě změnit techniku kojení (miminko se chytlo pouze za bradavku a né za prsní dvorec, jak by správně mělo). Pokud vám nabídnou v lékárně chrániče bradavek, tak to rovnou odmítněte, protože se jedná o klasické kloboučky na kojení a pokud byste si ještě k tomu koupila špatnou velikost, může se vám trhlinka ještě mnohem víc zhoršit. Takže chrániče bradavek ne. Ale než vážit cestu do lékarny, vyzkoušejte své vlastní mateřské mléko. Je to jednoduché. Vymáčkěte z prsu mlíčko a potřete jím postižená místa a nachte zaschnout. Opakujte to víckrát za sebou (podle poškození) a uvidíte, že je to mnohem lepší, jednodušší i méně nákladné. Mám to vyzkoušené a vždycky to zabralo.


MIMINKO - JAK JE TO S TÍM MAZÁNÍM ZADEČKU? A CO OPRUZENINY?

Mazat při každém přebalování nebo ne? Maminky, uvědomte si, že miminko se všemu učí a to i jeho pokožka. Pokud neuvidíte zarudnutí nebo klasickou opruzeninu, rozhodně miminko nemažte. Jeho pokožka se musí sama naučit regenerovat. Pokud vidíte, že místečko není úplně v pořádku, tak ho namažte krémém, který má vysoký obsah zinku (z dětských je skvělý např. Sudocrem). Pokud bude velká rána, tak si kupte Imazol a na noc namažte tenkou vrstvičku. Skvěle poslouží krém Silvertan, který obsahuje aktivní stříbro a tím, že nejen léčí, ale zabraňuje vrácení opruzenin. Určitě nezapomeňte na to hlavní - větrat, častěji přebalovat a nepoužívat vlhké ubrousky - pouze čistou vodu se žínkou či perlánkem (vlhké ubrousky opruzeniny naopak zhoršují). Je dobré mít na paměti, že opruzeniny se nemusí objevovat pouze v intimních místech, ale u malých dětí se mohou vyskytnout všude v záhybech (velmi často se objeví pod druhou bradičkou a celkově mezi faldíkama - stačí, aby se miminko zpotilo a opruzenina je bohužel na světě).


POROD - POLOHY BĚHEM PORODU

Během celého porodního děje, kromě toho, že se otevírají porodní cesty, také pánev vytváří krásný prostor pro hladký průběh porodu. Sedací kosti se oddalují a zase přibližují, kost křížová ustupuje. Vše záleží na tom, jakou polohu si sama zvolíte. Porod v polosedu (klasicky na koze s nohama do praku), který je v našich porodnicích dost populární, se nedoporučuje z více důvodů - kost křížová nemůže ustoupit, miminko nemá tolik prostoru, máte větší pravděpodobnost nástřihu (epiziotomie), protože tato pozice je výhodná pouze pro nás zdravotníky a máte větší šanci, že vám personál bude ,,skákat'' po břiše, protože miminko se rodí víceméně do kopce a prostě občas při této poloze potřebuje pomoc (normálně miminku pomáhá gravitace). Pro miminko jsou nejlepší polohy, které jsou gravitačně výhodné (ve stoje, startovací poloha nebo pokud sedíte na porodní stoličce nebo záchodové míse…) či neutrální pozice (vleže na boku, na čtyřech…). Důležité je, si najít polohu, která vám vyhovuje. Třeba vám bude vyhovovat poloha v polosedě, kdo ví. Zvolte si tu, která je vám příjemná a kterou zaujmete instinktivně a nenechte se nutit (pokud porod probíhá naprosto bez komplikací) personálem do pozice, která je vám proti srsti a necítíte se v ní dobře a bezpečně. Také nezapomeňte střídat během celého porodu pohyb a odpočinek.


BYLINKOVÉ OKÉNKO - LICHOŘEŘIŠNICE

Bylinka, která pochází z Jižní Ameriky. Jedná se o přírodní antibiotikum, která výborně poslouží při infekcích močových cest, angínách, nachlazeních, chřipkách, bolestech v krku, gynekologických zánětech, bolestech hlavy, zánětu ledvin, při zánetech dýchacích cest a při nákaze streptokokem (např. v těhotenství streptokok skupiny B (GBS) - kapat od 34.týdne denně (počet kapek podle výrobce) a alespoň po dobu dvou týdnů a nejlépe do horkého nápoje kvůli vypaření se alkoholu). Používá se také při snížené imunitě. Lichořeřišnice se užívá ve formě čaje, sirupu nebo tinktury (obsahuje alkohol a je dobré ho kapat do horkého čaje či jiného nápoje, aby se alkohol vypařil). Tuto bylinu zakoupíte v lékárnách, přes internet nebo klasicky v bylinkářství.


MIMINKO - PRVNÍ KOUPÁNÍ MIMINKA

Když se miminko narodí, můžete na jeho pokožce vidět mázek (vernix). Každé miminko má mázku méně nebo naopak více. Většinou více mázku mají děti narozené o něco dříve, ovšem i to může být individuální. Jedná se o bílou tvarohovitou hmotu, která chrání pokožku miminka. Během několika hodin se mázek sám vstřebá a pokožka chráněná i vyživovaná, proto se doporučuje posunout první koupání alespoň na druhý den. V některých porodnicích koupou sestřičky narozené děti už dvě - tři hodiny po porodu a mázek odstraňují pomocí olejíčku. Pokud se tomu chcete vyhnout, napište si toto přání do porodního plánu/přání nebo informujte zdravotnický personál.


POROD - JAKÉ JSOU IDEÁLNÍ PODMÍNKY PRO POROD?

Během porodu byste neměla zapomenout na jídlo a pití (potřebujete mít během porodního procesu energii), zachování intimního prostředí, ticho, klid, teplo, přítmí - tlumenější světlo, elektrické svíčky, světýlka (porod je intimní záležitost např. jako při milování), pocit bezpečí a jistoty (partner, porodní asistentka, kterou znáte nebo dula), možnost volného pohybu (nebýt upoutána na lůžko během celého porodu kvůli CTG monitoru), možnost zvolit si polohu k porodu, dostatek informovanosti i dostatek času, vstřícný a empatický personál.


MIMINKO - NOVOROZENECKÁ ŽLOUTENKA

Novorozenecká žloutenka vzniká rozpadem přebytečných červených krvinek. Barva kůže je žlutá až oranžová, oční bělma mohou mít také žlutou barvu. Objevuje se třetí až čtvrtý den po porodu. Novorozeneckou žloutenku dělíme na dva typy - buď je fyziologická (mírnější průběh) nebo patologická (léčba pomocí nasvícení miminka na výhřevném lůžku). Novorozenckou žloutenkou trpí téměř každé druhé miminko. Děti jsou velmi spavé a při kojení usínají, proto maminky obvykle vyhledávají laktační poradkyně aby jim poradily. Je to opravdu individuální, každé miminko je jiné. Dobré je miminko při usínání stimulovat v okolí bradičky a celkově po tváři, můžete také lehce hladit záda nebo plosky nohou, před každým kojením můžete miminko na chvíli rozbalit (vyměnění plenky, mazlení se s ním,…) aby se lehce probralo. Při léčbě žloutenky se doporučuje dávat miminko na denní světlo, aby žloutenka co nejrychleji ustoupila, někdy je zapotřebí fototerapie. Měla by odeznít do 14 dnů. Žloutenka se nesmí podceňovat, protože může způsobit ve vážných případech těžké poškození mozku, a nebo dokonce smrt.


TĚHOTENSTVÍ - CO ZAŘÍDIT JEŠTĚ PŘED PORODEM?

• Registrace do porodnice (14. týden těhotenství).
• Zajistit si dětského lékaře (jméno, adresu a kontakt).
• Žádost o peněžitou pomoc v mateřství, kterou vyplňuje gynekolog, pak se předává zaměstnavateli nebo v případě OSVČ na sociálku, nástup je 6 – 8 týdnu před termínem porodu, doba trvání PPM je 28 týdnů, narodí-li se dvě a více dětí 37 týdnů. Kdo má na mateřskou dovolenou nárok? Pokud bylo placené nemocenské pojištění minimálně po dobu 270 dnů za uplynulé dva roky u ženy, která byla zaměstnaná nebo u ženy OSVČ, která platila 180 dnů nemocenské pojištění za poslední rok.
• Pokud nemá těhotná žena nárok na PPM, tak automaticky žena nastupuje na rodičovskou dovolenou, kdy pobírá tzv. rodičovský příspěvek.
• Rodičovský příspěvek - délku čerpání příspěvku si volí žena sama – může až 4 roky, od roku 2020 je výše příspěvku 300.000,- na jedno dítě, narodí-li se dvě a více dětí, je výše příspěvku 450.000,-. Řeší se na úřadu práce a lze ho čerpat pouze na nejmladší dítě, nelze čerpat rodičovské příspěvky na více dětí.
• Souhlasné prohlášení rodičů o uznání otcovství – pokud je žena vdaná, otcem dítěte se stává manžel v den uzavření sňatku, nemusí se řešit žádný formulář, jen si vzít do porodnice s sebou originál oddacího listu nebo úředně ověřenou kopii. Pokud je žena svobodná a chce mít v rodném listu uvedeného otce dítěte, doloží pouze svůj rodný list a prohlášení o jménu dítěte. Je-li žena rozvedená, potřebuje do porodnice svůj rodný list a rozvodový rozsudek.
• Pokud se dítě narodí do uplynutí 300. dne po zániku manželství, úmrtí manžela anebo poté co byl manžel prohlášen za nezvěstného, je otcem dítěte automaticky bývalý manžel, pokud matka neuzavřela do narození dítěte jiný sňatek.
• Jaké doklady s sebou? Nezapomeňte určitě doklad totožnosti, rodné listy obou rodičů, těhotenská průkazka, rozvedená matka – rozsudek o rozvodu manželství, ovdovělá matka – úmrtní list manžela.


TĚHOTENSTVÍ - POHLAVNÍ STYK V TĚHOTENSTVÍ

Pohlavní styk během těhotenství je téměř bez rizika. Od druhého trimestru má nastávající maminka větší chuť na pohlavní styk a nebo naopak, má k pohlavnímu styku odpor. Záleží na těhotenských potížích, které způsobuje změna hormonů, záleží také na celkovém stavu maminky a plodu. Pohlavní styk se nedoporučuje pouze tehdy, když má žena komplikace a lékař pohlavní styk nedoporučí. Je-li všechno v pořádku, nic pohlavnímu styku nebrání. Doporučuji se vyhýbat hlubokému průniku, který může způsobit drobné krvácení (děložní čípek je během těhotenství hodně prokrvený). Miminku styk nemůže ublížit, jeli vše po gynekologické stránce v pořádku. Misionářská poloha se nedoporučuje kvůli rostoucímu bříšku a v posledních měsících se na zádech maminkám špatně dýchá, proto je dobré najít si polohu, která vám vyhovuje. Ke konci těhotenství je nechráněný styk doporučován. Stává se velmi vzácně, že rodící žena může zažít během porodu orgasmus tzv. orgasmický porod.


TĚHOTENSTVÍ - STRIE V TĚHOTENSTVÍ

Pajizévky neboli strie, vznikají až u 90% těhotných žen. Ze začátku se jedná o červené až fialové jizvy, které postupem času vyblednou. Vznikají tím, že se rychle zvyšuje objem pod kůží a kůže se napíná, proto se vyskytují nejčastěji u těhotných žen, u mužů, kteří rychle nabírají svalovou hmotu, ale mohou se vyskytovat i u dětí, které rychle rostou. Důležitým faktorem ke vzniku strií jsou genetické faktory a samozřejmě kvalita pokožky.

Nejčastěji se u těhotných žen objevují na bříšku a prsou. Může se stát, že jako těhotná, žádnou pajizévku během těhotenství neobjevíte, ale objevíte ji až po porodu, kdy se tělo vrací do normálního stavu velmi rychle. Jako prevence strií se doporučují různé tělové přípravky v podobě krémů, mastí či olejů. U těchto přípravku je dobré dbát na to, aby přípravek měl látky, které zvyšují prokrvení kůže. Správným složením přípravku se zvyšují mechanické vlastnosti kůže. Při používání přípravku myslete na to, abyste řádně problémové partie promazávala a zároveň lehce masírovala. Doporučuji při rychle rostoucím bříšku používat těhotenský pás a při větším poprsí používat kvalitní podprsenky, aby se kůže pod váhou ještě více nenapínala. Myslete také na zdravý životní styl a pitný režim, aby pokožka nebyla dehydratovaná.


S D Í L E T   N A :

Kontakty




+420 732 671 531


Mariánská 458, 251 01 Babice



IČ: 09352996
Nezávazná poptávka:







Odeslat
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.